MINDFULNESS MEDITÁCIE

"Je to radikálny skutok sebalásky - len tak si sadnúť a byť ticho sám so sebou."                

~Jon Kabat-Zinn~

Mindfulness meditácie sú o objavovaní. Nemájú cieľovú destináciu. Naša hlava nezostane prázdna bez myšlienok, ničím nerušená. To nie je v bdelom stave od prírody možné. Ale je možné sa naučiť so svojimi myšlienkami byť a uvedomovať si ich. 

Keď meditujeme, objavujeme:

  • naše telesné pocity (čo cítime, počujeme, vnímame..),
  • naše emócie (čo aktuálne prežívame, čo sa nám páči, nepáči..),
  • naše myšlienky (pozorujeme, čo nám ide mysľou).

Mindfulness meditácie nám dávajú priestor odložiť posudzovanie a otvoriť sa viac zvedavosti, láskavosti, prijímaniu – aplikovať Mindfulness postoje.

Zlepšovanie zdravia a nášho pocitu vnútornej spokojnosti si vyžaduje vnímavosť, prijatie, naladenie sa. 

K ničomu z toho sa nemôžeme nútiť, rovnako ako sa nemôžeme donútiť zaspať. Musíme si vytvoriť dobré podmienky na zaspatie a potom to nechať plynúť. To isté platí pre skutočné uvoľnenie. Nejde to dosiahnuť pomocou vôle ani sily. Taký typ uvoľnenia nám prinesie len napätie a frustráciu. 

Existuje množstvo druhov meditácií. Pri Mindfulness meditácií sme stále prítomní, viac sa sústredíme na svoj dych, telo, pocity, emócie. 

Sme v prítomnosti a to je jediný bod, kde je šťastie a spokojnosť. 

 

Dovoľte si sa na chvíľu zastaviť..

Dovoľte si na chvíľku len byť..

🧘‍♀️

MINDFULNESS MEDITÁCIA - vyskúšajte si

Zastavte sa kedykoľvek počas dňa, uvedomte si svoj dych, ako sa cítite, čo je v túto chvíľu pre vás dôležité.. Častokrát sme v jednom kolotoči, nevnímame svoje potreby, pocity.. Stres nás valcuje, naše myšlienky a emócie nás unášajú.. Dajte si OTÁZKU PRED MEDITÁCIOU: Ako sa práve teraz cítim? (1-2 slová stačia) A dajte si rovnakú OTÁZKU PO MEDITÁCII - opäť len 1-2 slová. Cítite rozdiel? (A to urobil len váš dych v prítomnosti)

mindfulness

Mindfulness - všímavosť je prítomnosť srdca ❤️

Meditácia je dávanie pozornosti systematicky, s jediným zámerom: byť v prítomnosti, v jedinom čase, ktorý skutočne máme. Život sa nedeje v minulosti, ani v budúcnosti..

V čínskej kaligrafii je znak pre Mindfulness zložený z 2 častí: 

– vrchná časť znamená PRÍTOMNOSŤ,

– spodná časť znamená SRDCE. 

AKO NA MINDFULNESS MEDITÁCIE?

- Ako meditovať? -

1. POHODLNE SA USAĎ

Nájdi si pohodlné miesto, kde ťa chvíľu nikto nebude rušiť.

Môžeš sedieť na zemi na vankúši, na stoličke alebo si môžeš ľahnúť. Vnímaj svoje telo.

2. VŠIMNI SI, ČO ROBIA TVOJE NOHY

Ak sedíš na vankúši, môžeš si nohy prekrížiť do lotosového sedu. Ak sedíš na stoličke, vedome si polož nohy na zem. Nechaj ich oddychovať. 

3. VYSTRI SA

Chrbticu jemne vystri, môžeš sa jemne pokolísať zo strany na stranu a nájsť jej prirodzenú polohu. To isté môžeš urobiť s hlavou, nájdi rovnováhu a uvoľni ju. 

4. VŠIMNI SI, ČO ROBIA TVOJE RUKY

Nájdi svojím rukám miesto rovnobežne s telom.

Svoje dlane môžeš uložiť na stehná, v akejkoľvek polohe im je pohodlne alebo ich zložiť v lone, jednu do druhej. 

5. ZRAK

Oči môžeš mať zatvorené alebo zrak jemne sklopiť pred seba.

Opäť – ako ti je pohodlne. 

Môžeš sa sústrediť na špičku svojho nosa alebo bod medzi očami. 

6. PRECÍŤ SVOJ DYCH

Prenes svoju pozornosť na svoj dych. Nádych - pozoruj, ako vzduch prechádza nosom, až do bruška, do hrudníka. Výdych - pozoruj, ako vzduch vychádza von. Staň sa súčasťou svojho dychu a pozoruj ho v celej svojej dĺžke.

7. KEĎ TVOJA MYSEĽ ZABLÚDI

Je prirodzené, že tvoja myseľ zablúdi. Môže začať venovať pozornosť myšlienkam, ako prichádzajú a odchádzajú. Je to v poriadku, to myseľ robí. Nie je potreba eliminovať myslenie, len jemne vráť svoju pozornosť späť k dychu.

8. BUĎ K SEBE LÁSKAVÝ

Možno nájdeš svoju myseľ neustále blúdiť. Namiesto bojovania so svojími myšlienkami, precvičuj si ich pozorovanie, t.j. bez toho, že sa do nich zamotáš. Len sa vráť k svojmu dychu opäť a opäť, bez kritizovania samého seba. 

9. OTVOR OČI, KEĎ SI PRIPRAVENÝ

Ostaň ešte chvíľu sedieť a vnímaj, aké to bolo sa sústrediť len na svoj dych, byť len tu a teraz. Všimni si pocity v tele, emócie, myšlienky.

AKO SA CÍTIŠ?