5 slov pre rozvoj sebalásky

sebaláska selflove mindfulness

Rozvíjanie sebalásky a sebaprijatia je dôležité, dokonca nevyhnutné, pre celkovú pohodu a duševné zdravie. V tomto článku preskúmame päť účinných slov, ktoré ti môžu pomôcť vypestovať si hlbší zmysel pre súcit a láskavosť k sebe v každodennom živote.

Čas rýchleho prečítania: 3 minúty.

Čas čítania s navnímaním, ako to mám ja a čo vyskúšam: 5 minút 🙂

Vo svete, ktorý často kladie dôraz na úspech, produktivitu a externú validáciu, môže byť ľahké zabudnúť na dôležitosť pestovania sebalásky. Výskumy však ukazujú, že starostlivosť o seba a sebaláska je nevyhnutná pre kvalitný život a duševné zdravie. Ale AKO vlastne rozvíjať sebalásku? A dá sa to vôbec v bežnom živote v tejto dobe? Moja odpoveď je jednoznačné ÁNO. A to AKO sa dozvieš nižšie.

Sebalásku nás nikto neučil

Keď vyrastáme, učíme sa veľa vecí – ako čítať, písať a počítať; ako sa správať v spoločnosti; ako budovať kariéru a dosiahnuť úspech. Málokedy sme však učení najdôležitejšiu lekciu zo všetkých: ako milovať samých seba. Nikto nám v škole neukáže, ako byť k sebe láskavý a súcitný, ako prijať svoje nedostatky a nedokonalosti a správať sa k sebe s rovnakou nehou a porozumením, aké dávame iným. A predsa, vo svete, ktorý je uponáhľaný, netrpezlivý a posudzujúci, sú sebaláska, láskavosť a súcit k sebe potrebnejšie ako kedykoľvek predtým. Tým, že sa naučíme milovať samých seba, otvoríme sa hlbšiemu poznaniu seba, pocitu naplnenia a radosti. Budeme tiež lepšie pripravení čeliť výzvam a ťažkostiam, ktoré nám život prináša – budeme odolnejší. 

5 slov pre rozvoj sebalásky je: „Čo potrebujem JA práve teraz?“

Jednoduchá otázka, ktorá má veľkú moc.

Výskum psychologičky Kristin Neff a ďalších odborníkov ukázal, že pravidelné rozvíjanie sebalásky a súcitu k sebe môže viesť k množstvu pozitívnych výsledkov. Tým, že sa k sebe správame láskavo a chápavo, môžeme znížiť úroveň stresu a depresie, zvýšiť našu sebaúctu a dokonca zlepšiť imunitu. Láskavosť k sebe totiž pomáha regulovať stresovú reakciu tela, čo vedie k nižším hladinám hormónu kortizolu a väčšiemu pocitu pokoja a relaxácie. Navyše, keď si prejavíme rovnakú láskavosť a súcit, aké by sme ponúkli dobrému priateľovi, pestujeme si hlboký pocit vlastnej hodnoty a prijatia, ktorý môže slúžiť ako silný nárazník proti negatívnym myšlienkam a emóciám.

Takže nabudúce, keď sa budeš cítiť vystresovaný/á alebo pod tlakom, skús si precvičiť súcit so sebou a presvedč sa sám/a o sile sebalásky.

Rozvíjanie sebalásky, ale neznamená ísť na wellness

Sebaláska neznamená len pochváliť sa, keď sa mi niečo podarí, keď všetko ide hladko alebo dopriať si wellness za odmenu. Najdôležitejší čas na pestovanie lásky a súcitu k sebe sú práve tie „blbé“ dni, kedy sa nám nedarí, sme vystresovaní alebo robíme niečo, za čo sa hanbíme (nezvládame úlohy, prejedáme sa, nič sa nám nechce…).

V ťažkých a stresujúcich chvíľach je ľahké stratiť sa v myšlienkach, emóciách a zabudnúť na seba. Preto môže byť užitočné položiť si jednoduchú otázku: „Čo potrebujem JA práve teraz?“. Už len tým, že sa na chvíľu zastavíš a navnímaš odpoveď na túto otázku, si prejavuješ súcit a láskavosť.

Možno si potrebuješ oddýchnuť alebo nerobiť chvíľu nič. Alebo potrebuješ požiadať o pomoc. A možno si potrebuješ stanoviť hranice alebo si dať pauzu od situácie, ktorá ti spôsobuje stres. Nech je to čokoľvek, uznávaním svojich potrieb a podnikaním krokov na ich splnenie si precvičuješ starostlivosť o seba a buduješ odolnosť.

Takže nabudúce, keď sa ocitneš v ťažkej situácií, skús sa zhlboka nadýchnuť a opýtať sa sám/a seba: „Čo potrebujem JA práve teraz?“. Možno budeš prekvapený/á, koľko jasnosti a pokoja môže táto jednoduchá otázka priniesť. Odpovedz si. A dovoľ si to aj urobiť :).