10 mýtov o meditácii, ktoré ťa prekvapia

meditácia mýty mindfulness

Meditácia je ešte stále spájaná s množstvom mýtov a predsudkov, ktoré ľuďom bránia využívať jej obrovský potenciál. O benefitoch mindfulness meditácie som písala v staršom blogovom článku. Dnes by som chcela vyvrátiť 10 mýtov, s ktorými sa možno stretlo aj veľa z vás.

Čas rýchleho prečítania: 3 minúty.

Čas čítania s navnímaním, ako to mám ja a čo vyskúšam: 5 minút 🙂

1 „Meditácia je len pre duchovne založených ľudí“

Čo si predstavíš, keď poviem slovo meditácia? Skupinu mníchov sediacich celé dni v tichosti na vrchole hory? No, nie je to celkom tak. Meditovať môže každý – od generálnych riaditeľov po školákov. Je to nástroj, ktorý môže priniesť pokoj a rovnováhu každému, kto mu dá šancu.

2 „Na meditáciu potrebujem veľa času“

Vôbec nie. Meditovať môžeš aj pár minút denne a efekt sa dostaví. Dokonca aj pár vedomých nádychov a výdychov môže zmeniť tvoje naladenie po zvyšok dňa. Viac ako čas je dôležitá pravidelnosť a postoj, ktorý k meditácií máme. Skutočne teda stačí 5-10 minút za deň a to nie je tak veľa, však?

3 „Pri meditácii musím mať prázdnu myseľ“

Ďalší zakorenený mýtus, ktorý je treba vyvrátiť. Meditácia naozaj nie je o tom, aby ste potlačili všetky svoje myšlienky a mali prázdnu hlavu. To v bežnom svete ani nie je možné. Ide skôr o to stať sa pozorovateľom myšlienok, bez toho, aby sme sa v nich zamotali a nechali sa nimi pohltiť.

4 „Meditácia je nuda“

Ak máš pocit, že meditácia je nuda, možno si ešte nenašiel/la ten pravý spôsob pre teba. Existuje ich nespočetne veľa – od meditácie v tichu po vedenú meditáciu, s afirmáciami, hudbou, poležiačky či pri chôdzi… Meditácie môžu mať tiež množstvo tém a rôznu dĺžku. Každý môže nájsť to, čo mu najviac vyhovuje a čo práve potrebuje.

5 „Meditácia je únik z reality“

V skutočnosti je to presne naopak. Môže nám pomôcť lepšie pochopiť seba a svet okolo nás. Je to cesta k hlbšiemu a autentickejšiemu spojeniu so sebou samým.

6 „Meditácia musí nejak vyzerať“

Tento mýtus je založený na predstave, že existuje jednotný spôsob, ako meditovať, a ak to nevyzerá tak, ako si predstavujeme, potom to nie je „skutočná“ meditácia. Opak je však pravdou. Meditácia nevyžaduje žiadny konkrétny vzhľad, miesto alebo oblečenie. 

7 „Meditácia je iba o relaxácii“

Meditácia je oveľa viac než len relaxácia. Aj keď sa môžeme cítiť uvoľnenejšie a pokojnejšie, relaxovanie často nie je zámerom. Meditácia nám môže napríklad pomôcť zvládať stres, posilniť fyzické a duševné zdravie, zvýšiť schopnosť koncentrácie či zlepšiť medziľudské vzťahy.

8 „Meditácia je náboženská prax“

Hoci majú meditácie svoj pôvod v budhizme, už dávno nie je sú len náboženskou praxou. Je to nástroj, ktorý môžeme využívať bez ohľadu na to, čomu veríme. Ak si už nejakú meditku so mnou zažil/a, vieš, že ich vediem prakticky, ľudskou rečou a úplne bez ezoteriky či náboženstva.

9 „Meditácia je len pre ľudí so zdravotnými problémami“

Napriek tomu, že meditácie môžu byť súčasťou liečby pre ľudí so zdravotnými problémami, sú tiež vynikajúcou prevenciou napríklad syndrómu vyhorenia.

10 „Ľudia, ktorí meditujú nemajú stres“

Toto tiež nie je celkom pravda. Meditácia nie je magická tabletka, ktorá okamžite odstráni stres z tvojho života. Ale je to nástroj, ktorý ti pomôže zvládať ho lepšie. Takže áno, aj ľudia, ktorí meditujú, zažívajú stres, ale vďaka svojej praxi majú schopnosť ho lepšie spracovať a nenechať sa ním ovládať.

Všetky tieto mýty o meditácii majú jedno spoločné – sú nepravdivé. Meditácia je univerzálny nástroj, ktorý môže pomôcť každému zlepšiť kvalitu svojho života. Je to prax, ktorá nám dokáže priniesť pokoj, harmóniu či pomôcť nám zvládnuť stres. Je to cesta, na ktorej môžeme spoznať samých seba, uvedomiť si svoje vzorce myslenia a správania a naučiť sa s nimi pracovať.


TIP:

Chceš vyskúšať silu meditácie na vlastnej koži, ale nevieš ako začať?

Pridaj sa do programu: Pokojný týždeň

7 dní = 7 tématických relaxačno-meditačných cvičení pre vnútornú rovnováhu

Začíname v pondelok 23.10. ráno.

Viac info TU.