Máte svoj upokojujúci rituál?

Ako začínate a končíte svoj deň? A ako vám môže každodenný rituál pomôcť zmierniť stres?

Čas rýchleho prečítania: 4 minúty.

Čas čítania s navnímaním, ako to mám ja a čo vyskúšam: 6 minút 🙂

Zdravé napätie nás poháňa, motivuje, rozvíja. Takže ľudské telo a mozog potrebuje byť v produktívnom napätí. Predstava života bez stresu je utópia, to vieme všetci. A práve preto potrebujeme nájsť rovnováhu – vrátiť sa k sebe, do svojho vnútra a upokojiť rozbúrený oceán myšlienok, pocitov, emócií, podnetov, ktoré sa cez nás počas dňa preženú.

Po napätí potrebuje prísť uvoľnenie. 

Začať a ukončiť deň upokojujúcim rituálom môže priniesť aspoň trochu rovnováhy do každodenného zhonu. Vedeli ste, že ak budete robiť rituál v približne rovnaký čas, na rovnakom mieste, každodenné opakovanie dokáže znižovať hladinu úzkostných pocitov?
Aj starí Gréci chápali, že sa musíme starať o svoju myseľ a vytvárať si vedomé rituály, ktoré nám pomôžu cítiť sa vyrovnanejšie, robiť lepšie rozhodnutia a zvládať stres a nároky dnešných dní.

Prinášam vám pár tipov, ako upokojiť rozbúrenú hladinu kortizolu (stresového hormónu) a pretrhnúť reťaz reaktivity, v ktorej často bežíme od samého rána až kým „nás spánok nevypne“. 

Zapisovanie – Mindful journaling

Tento rituál si môžete zaviesť do rannej alebo večernej rutiny. Ráno vám to pomôže utriediť si myšlienky, pripraviť sa na daný deň. Môžete si povedať aj zámer na daný deň: Ako chcete daný deň prežiť? (nie ciele a úlohy, ale napr. ako sa v daný deň chcete cítiť)

Večer to môže byť o tom, že „vypíšete“ všetko z hlavy na papier, čo ste zažili, čo vám ide hlavou, ako aj obavy z budúcnosti – bude sa vám ľahšie zaspávať. Zároveň k tomu môžete pridať pestovanie vďačnosti – za čo ste vďačný v daný deň a prečo?

Skúste sa pri písaní zastaviť a vnímať okrem svojich myšlienok aj svoje pocity – čo vám telo hovorí o tom, čo píšete?

A ak by ste aj napriek tomu nedokázali zaspať, pustite si meditáciu pre s/POKOJnejší spánok.

Pohyb

Pohyb, ideálne na čerstvom vzduchu, prináša mnohé blahodárne účinky pre naše fyzické ako aj mentálne zdravie, o ktorých ani nie je potrebné písať.

No, z pohľadu všímavosti to vôbec nemusia byť veľké veci. Napríklad: krátka prechádzka počas obedňajšej prestávky, ranná polhodinová yoga alebo sa len postaviť zo stoličky a urobiť krátky strečing. A všímavo si pri tom uvedomovať svoje telo, myšlienky, pocity.. Vŕzgajú vám kĺby, puká v chrbtici, máte stiahnuté ramená, keď ste v napätí, aký máte dych? Ako sa stres prejavuje na vašom tele?

Urobte si z toho rituál – môžete si to hodiť do kalendára na konkrétny čas každý deň, napr. pred náročným meetingom. Verte mi, pôjdete úplne inak naladený a zvedomený na meeting.

Večerná relaxácia

Môžete začať tým, že si vytvorite rituál odloženia elektroniky aspoň na hodinku, ako sa vrátite z práce. Toľko sa o tom hovorí, až to málokto robí. Relaxačná hudba namiesto televízora. Spoločná večera bez mobilných telefónov a svojim blízkym venujte plnú pozornosť. Zaujímajte sa, pýtajte sa, aký mali deň. Často v tých najbežnejších aktivitách ideme na najväčšom autopilotovi a trpia tým aj naše vzťahy s blízkymi. Medzi večerné rituály môže patriť aj teplý kúpeľ po náročnom dni, vonná sviečka.

Jednoducho nájdite si spôsob, ako sa vytrhnete z rutiny, zo zvykového a naučeného správania, aby ste zaspávali s pocitom, že ste pre seba vedome urobili niečo príjemne.

Nájdite si jednu vec, ktorú budete najbližší týždeň robiť inak a vytvorite si z toho nový rituál – váš rituál, v ktorom sa o sebe postaráte opäť o trochu viac.

Meditácia

O meditácii sa už rozpráva veľa. Mnoho ľudí váha, či je to niečo pre nich. Skôr, ako tomu dajú šancu, naskočia všetky prekážky od saboterského škriatka, prečo to nie je pre nich tá správne „aktivita“. Na to, ako tohto škriatka prekonať, mám veľmi šikovnú a zábavnú techniku (ale o nej inokedy). 🙂

Prečo aj nám „západným“ ľuďom môžete byť meditácia prínosná?

Meditácia nie je žiadna mágia východu. Posúďte sami: počas dňa sa málokedy a málokto vie vedome zastaviť a pretrhnúť našu stresovú reťaz reaktivity. Potrebujeme to trénovať a šiť si padák pred tým, ako zoskočíme automaticky z pokoja do stresu. Zastaviť telo, upokojiť myseľ a len dýchať. Uzemniť sa, upokojiť tornádo myšlienok, podnetov, pocitov či emócií a potom pokračovať v tom, čo sme robili (s jediným rozdieľom: sme inak naladení).

Vyskúšajte sa teraz zastaviť a venovať si 5 hlbokých nádychov a výdychov. Vedomých. Ako keď vás počúva lekár fonendoskopom a vy dýchate. Sústredite sa len na svoj dych. A ak vám ubehnú myšlienky, s láskavosťou príjmite, že to myseľ bežne robí, je to v poriadku a vráťte sa späť k svojmu dychu. Takto trénujeme svoju myseľ, ľahšie sa dokážeme sústrediť, všímať si myšlienky a to, čo nám ide hlavou celý deň. Ako sa cítite?

Často si stres vytvárame len v našej hlave, na základe toho, ako si veci interpretujeme – nekoná sa v realite. A to sa potrebujeme naučiť rozlišovať. Prinesie nám to obrovskú dávku oslobodenieľahkosti do života.


DOVOĽ SI SPOMALIŤ A UPOKOJIŤ SVOJU MYSEĽ

Ochutnaj základy VŠÍMAVOSTI a mindfulness MEDITÁCIE

pomocou 4-týždňového programu MIDNFULLY BASIC.

Preži každý deň inak ako doteraz. Nájdi opäť väčšiu:

RADOSŤ, ĽAHKOSŤ BYTIA, VNÚTORNÝ POKOJ, nech sa vonku a v tvojom živote deje čokoľvek.