V dnešnej zrýchlenej dobe, kde sú stres a vyhorenie úplne bežné pojmy, potrebujeme spomaliť, či zastaviť sa. Dopriať si čas a postarať sa sami o seba. Práve k tomu nás vedie mindfulness, slovensky všímavosť.
Čas rýchleho prečítania: 5 minút.
V minulom článku som písala o tom, kde sa všímavosť vzala a ako a dostala k nám. Za posledné roky vzniklo množstvo vedeckých štúdii, ktoré potvrdzujú silu mindfulnessu a jeho pozitívny vplyv na naše psychické a fyzické zdravie.
Je potvrdené, že dlhodobým cvičením všímavosti, môžeme zmeniť štruktúru nášho mozgu. V jednom výskume dokonca zistili, že 8-týždňový tréning mindfulness pomohol znížiť stres a zlepšiť kvalitu života pacientov v ranom štádiu rakoviny. Pomocou mindfulness meditácie sa títo pacienti dokázali ľahšie vyrovnať s ťažkou diagnózou, prijať negatívne udalosti a emócie a nenechať sa nimi pohltiť.
Mindfulness meditácia je jeden z nástrojov, ako môžeme trénovať všímavosť. Všímavosť je základná ľudská schopnosť: byť plne v prítomnom okamihu, bez hodnotenia a vedome si vyberať POSTOJ k tomu, čo nám život prináša.
Meditácia je ako investícia. Investujeme čas, aby sme niečo získali späť. Tým, že stráviš pár minút v meditácií alebo „len“ vedomým dýchaním, získaš väčšiu jasnosť, nadhľad a môžeš fungovať efektívnejšie – bude sa ti ľahšie rozhodovať, konať, sústrediť.
Ak tráviš množstvo času v hlave, neustále premýšľajúc, analyzujúc, vykonávajúc, dávajúc druhým na úkor seba, môžeš stratiť spojenie so sebou. A tak je množstvo tvojich krokov robených na základe rozhodnutí mysle, nie srdca. Vďaka meditácii môžeš obnoviť toto spojenie – medzi mysľou a srdcom. Meditácia ti pomôže lepšie porozumieť sebe, vnímať svoje potreby a pocity.
Multitasking neexistuje :). Výskumy ukazujú, že sme efektívnejší, keď sa naša myseľ zaoberá jednou vecou v čase. Pozorovaním svojich myšlienok a emócií v meditácii sa zlepšuje naše sústredenie aj v bežnom živote. Všímavosť trénuje tvoju myseľ, aby zostala v prítomnom okamihu a sústredila sa na to, čo „je práve teraz na stole“.
Zníženie stresu je jedným z najčastejších dôvodov, prečo ľudia skúšajú meditáciu. Stres spôsobuje zvýšenú hladinu stresového hormónu kortizolu v krvi. Pokiaľ stres pôsobí krátkodobo, zvýšenie hladiny kortizolu je pre nás prospešné. Problém nastáva, ak sme stresu vystavení na dlhší čas. Meditácia znižuje kortizol v krvi a mozog dostáva signál, že je všetko v poriadku a nie je potrebné sa pripravovať na útok alebo útek.
To, na čo si niekedy zareagoval/a pod tlakom ako škrtnutím zápalky, sa naučíš pozorovať s odstupom. Je to proces. Rokmi naučené a hlboko zažraté vzorce myslenia, správania, reagovania na podnety potrebujú uvedomenie a čas. Meditácia tiež zvyšuje emocionálne IQ, čo znamená, že máš svoje emócie pod kontrolou namiesto toho, aby emócie ovládali teba.
Bežne sa menej nepríjemným veciam snažíme uniknúť, zbaviť sa ich. Nechceme mať nepríjemné pocity. Chceme sa cítiť vždy dobre. A tak častokrát lipneme na našich očakávaniach voči pozitívnym výsledkom. Mindfulness nás učí prijímať každý moment taký, aký je, ako aj myšlienky a pocity, ktoré s tým súvisia. Prijatie nás nerobí pasívnych. Otvára nám možnosti a jasnejšie videnie – bez emócií a automatických reakcií.
Ako často pristihneš myseľ, že sa „mácha“ v minulosti alebo si robí príbehy, scenáre do budúcnosti, obáva sa, čo a ako sa udeje? Potrebujeme sa vrátiť späť do prítomnosti a uvedomovať si, čo sa deje v nás a okolo nás, bez hodnotenia. Aj čakanie na zaplatenie v obchode, na pošte alebo v zápche začne mať svoje čaro – máme možnosť využiť tento dar – čas, venovať si pár hlbokých nádychov a výdychov, sprítomniť sa a upokojiť.
Mindfulness znižuje hladinu stresu, čo sa premieta aj do menšej hladiny úzkosti v každodennom živote. Meditácia nevylieči depresiu alebo úzkosť, ale môže zmierniť jej príznaky a urobiť ju zvládnuteľnejšou. Pravidelná meditácia prináša viac dlhodobých účinkov, ako len nejakú rýchlu náplasť.
Keď začneš vnímať prvé benefity, budeš si chcieť nájsť viac času na to, aby si meditoval/a a venoval/a sa všímavosť. Poznám stále viac a viac ľudí, ktorým sa meditácia stala rovnakým nástrojom starostlivosti o seba ako ranné umývanie zubov či cvičenie.
Pravidelnou meditáciou pred spaním dávaš jasný signál telu a mysli, že je čas sa upokojiť a odísť do ríše snov. Ak máš za sebou náročný deň, meditácia je ideálny nástroj ku kvalitnejšiemu spánku.
V neposlednom rade sa budeš cítiť šťastnejšie, slobodnejšie, s/POKOJnejšie, vyrovnanejšie…
Vyskúšaj 4-týždňový program MINDFULLY BASIC
Objav základy VŠÍMAVOSTI a MINDFULNESS MEDITÁCIE
Ochutnaj základy všímavosti a nauč sa meditovať za 4 týždne – postupne a s ľahkosťou.
Zdroje:
Davis, D. M., & Hayes, J. A. (2011). What are the benefits of mindfulness? A practice review of psychotherapy-related research. Psychotherapy, 48(2), 198.
Ledesma, D., & Kumano, H. (2009). Mindfulness‐based stress reduction and cancer: a meta‐analysis. Psycho‐Oncology: Journal of the Psychological, Social and Behavioral Dimensions of Cancer, 18(6), 571-579.
Schreiner, I., & Malcolm, J. P. (2008). The benefits of mindfulness meditation: Changes in emotional states of depression, anxiety, and stress. Behaviour Change, 25(3), 156-168.