Rozvíjanie sebalásky a sebaprijatia je dôležité, dokonca nevyhnutné, pre celkovú pohodu a duševné zdravie. V tomto článku preskúmame päť účinných slov, ktoré ti môžu pomôcť vypestovať si hlbší zmysel pre súcit a láskavosť k sebe v každodennom živote.
Čas rýchleho prečítania: 3 minúty.
Čas čítania s navnímaním, ako to mám ja a čo vyskúšam: 5 minút 🙂
Vo svete, ktorý často kladie dôraz na úspech, produktivitu a externú validáciu, môže byť ľahké zabudnúť na dôležitosť pestovania sebalásky. Výskumy však ukazujú, že starostlivosť o seba a sebaláska je nevyhnutná pre kvalitný život a duševné zdravie. Ale AKO vlastne rozvíjať sebalásku? A dá sa to vôbec v bežnom živote v tejto dobe? Moja odpoveď je jednoznačné ÁNO. A to AKO sa dozvieš nižšie.
Keď vyrastáme, učíme sa veľa vecí – ako čítať, písať a počítať; ako sa správať v spoločnosti; ako budovať kariéru a dosiahnuť úspech. Málokedy sme však učení najdôležitejšiu lekciu zo všetkých: ako milovať samých seba. Nikto nám v škole neukáže, ako byť k sebe láskavý a súcitný, ako prijať svoje nedostatky a nedokonalosti a správať sa k sebe s rovnakou nehou a porozumením, aké dávame iným. A predsa, vo svete, ktorý je uponáhľaný, netrpezlivý a posudzujúci, sú sebaláska, láskavosť a súcit k sebe potrebnejšie ako kedykoľvek predtým. Tým, že sa naučíme milovať samých seba, otvoríme sa hlbšiemu poznaniu seba, pocitu naplnenia a radosti. Budeme tiež lepšie pripravení čeliť výzvam a ťažkostiam, ktoré nám život prináša – budeme odolnejší.
Jednoduchá otázka, ktorá má veľkú moc.
Výskum psychologičky Kristin Neff a ďalších odborníkov ukázal, že pravidelné rozvíjanie sebalásky a súcitu k sebe môže viesť k množstvu pozitívnych výsledkov. Tým, že sa k sebe správame láskavo a chápavo, môžeme znížiť úroveň stresu a depresie, zvýšiť našu sebaúctu a dokonca zlepšiť imunitu. Láskavosť k sebe totiž pomáha regulovať stresovú reakciu tela, čo vedie k nižším hladinám hormónu kortizolu a väčšiemu pocitu pokoja a relaxácie. Navyše, keď si prejavíme rovnakú láskavosť a súcit, aké by sme ponúkli dobrému priateľovi, pestujeme si hlboký pocit vlastnej hodnoty a prijatia, ktorý môže slúžiť ako silný nárazník proti negatívnym myšlienkam a emóciám.
Takže nabudúce, keď sa budeš cítiť vystresovaný/á alebo pod tlakom, skús si precvičiť súcit so sebou a presvedč sa sám/a o sile sebalásky.
Sebaláska neznamená len pochváliť sa, keď sa mi niečo podarí, keď všetko ide hladko alebo dopriať si wellness za odmenu. Najdôležitejší čas na pestovanie lásky a súcitu k sebe sú práve tie „blbé“ dni, kedy sa nám nedarí, sme vystresovaní alebo robíme niečo, za čo sa hanbíme (nezvládame úlohy, prejedáme sa, nič sa nám nechce…).
V ťažkých a stresujúcich chvíľach je ľahké stratiť sa v myšlienkach, emóciách a zabudnúť na seba. Preto môže byť užitočné položiť si jednoduchú otázku: „Čo potrebujem JA práve teraz?“. Už len tým, že sa na chvíľu zastavíš a navnímaš odpoveď na túto otázku, si prejavuješ súcit a láskavosť.
Možno si potrebuješ oddýchnuť alebo nerobiť chvíľu nič. Alebo potrebuješ požiadať o pomoc. A možno si potrebuješ stanoviť hranice alebo si dať pauzu od situácie, ktorá ti spôsobuje stres. Nech je to čokoľvek, uznávaním svojich potrieb a podnikaním krokov na ich splnenie si precvičuješ starostlivosť o seba a buduješ odolnosť.
Takže nabudúce, keď sa ocitneš v ťažkej situácií, skús sa zhlboka nadýchnuť a opýtať sa sám/a seba: „Čo potrebujem JA práve teraz?“. Možno budeš prekvapený/á, koľko jasnosti a pokoja môže táto jednoduchá otázka priniesť. Odpovedz si. A dovoľ si to aj urobiť :).