Vianoce bez stresu? To nie je rozprávka

vianoce stres darčeky mindfully

Vianoce majú byť magické, rozprávkové, šťastné, veselé… no mnoho ľudí v tomto období zažíva skôr stres, smútok, sklamanie či depresie. Je možné prežiť Vianoce bez nadmerného stresu?

Čas rýchleho prečítania: 3 minúty.

Čas čítania s navnímaním, ako to mám ja a čo vyskúšam: 5 minút 🙂

Obdobie pred Vianocami vie byť pekne stresujúce. Koncoročné dobiehačky v práci, zháňanie darčekov, nedostatok času či financií, preplnené obchody, upratovanie, pečenie, nezhody a konflikty s rodinou, pocit osamelosti či nesplnených cieľov za uplynulý rok. K tomu všetkému si naša myseľ pridáva svoje obavy, výčitky, domnienky… Naša spokojnosť ide bokom, hlavne aby bolo všetko dokonalé a ostatní spokojní, však?

Aké bývajú tvoje Vianoce?

Poznáš to, keď sa tlačíš v preplnenom obchode a nevieš nájsť ten správny darček, potrebuješ byť naraz asi na 3 miestach, rodina sa nespráva, ako by si si prial/a, nemáš ešte upratané, umyté okná a pripiekli sa ti vianočné koláče…? Potom si možno povieš: “vraj sviatky radosti a pokoja, no to určite…” a už len čakáš, kedy to celé skončí.

Rozumiem ti. Pred pár rokmi by som povedala to isté. Ale teraz ti môžem povedať, že sa to dá aj inak. Môžeš mať pokojné a radostné Vianoce, pretože tvoj život je v tvojich rukách a ty si vyberáš postoj, ktorý máš k okoliu, k sebe, k Vianociam… Znie to príliš jednoducho?

Je to jednoduché, no nie ľahké

Môj pohľad a postoj k Vianociam sa zmenil, keď sa v mojom živote objavila všímavosť. A môže zmeniť aj ten tvoj – postoj. Všímavosť nie je čarovný prútik, ktorý ti vytvorí dokonalé Vianoce, práve naopak. Všímavosť nezmení nič v tvojom okolí – nezmení tvoju rodinu, prácu, finančnú situáciu, tvoj domov… ale zmení sa niečo v tebe. To, čo ťa možno teraz vytáča budeš vedieť prijať a ostať v pokoji. Vynorí sa tvoje hravé a radostné ja, ktoré si naposledy možno videl/a, keď si bol/a dieťa. A navyše budeš lepšie zvládať stresové situácie.

S pomocou všímavosti totiž dokážeme byť pozorovateľmi svojich emócií. Nenecháme sa nimi pohltiť a stiahnuť na dno. Všímavosť vytvára priestor medzi nami a chaosom okolo nás. V tomto priestore sa môžeme vedome rozhodovať na čo a ako odpovieme, zareagujeme. A tak posilňujeme odolnosť voči stresu, ktorého je v predvianočnom uponáhľanom období viac než dosť.

Chceš aj ty namiesto stresu a konfliktov s okolím, ktoré od teba neustále niečo chce:

  • pokojnejšie Vianoce, ktoré si viac vychutnáš,
  • čas oddychu a spomalenia,
  • príjemne strávené chvíle s blízkymi,
  • pocit väčšej vnútornej rovnováhy,
  • radosť a s/POKOJnosť, bez ohľadu na to, čo sa deje okolo?

Ako na všímavé Vianoce?

1. Pusti svoje očakávania a predstavy o dokonalosti

Predstavuješ si vianočné sviatky ako z filmu? Usmiata rodinka spievajúca koledy, spoločné varenie a pečenie, dokonalo uprataný byť, krásne ozdobený stromček, pod ktorým nájdeš presne to, čo si praješ, žiadne hádky, napätie… A už si to niekedy zažil/a? Keď očakávame, že sa nič nepokazí, všetko pôjde hladko, ostatní nám vždy vyjdú v ústrety – sklameme sa. Očakávania sú totiž jednosmerným lístkom k sklamaniu. Život sa proste deje a nie je dokonalý. To by asi bola nuda, nie?

Viem, že sa tak celkom nedá na Vianoce nič neočakávať. Avšak ak sa tvoje očakávania nenaplnia, skús ich pustiť. Prijmi to, čo sa práve deje, akoby si si to vybral/a. Pretože bojovať proti tomu, ako plynie život je únavné a vlastne zbytočné. Napätie je počas príprav na sviatky zvýšené a pokiaľ sa doma občas hádate, neočakávaj, že na Vianoce to bude iné.

2. Vyhraď si čas pre seba

V tomto období je obzvlášť dôležité dopriať si čas pre seba, postarať sa o seba, dobiť si baterky. Nečakaj kým prípravy skončia a ty budeš mať viac voľného času. Aktívne si nájdi pár minút len pre seba. Je v tomto čase totiž ľahké sa zamerať na potreby druhých a ich spokojnosť a zabudnúť na seba.

Nezanedbávaj svoje potreby – aj keď nestíhaš, v práci máš uzávierky, vianočné večierky a po večeroch vypekáš – nezabudni pri tom na svoju bežnú rutinu, kvalitný spánok, pohyb, oddych a všetko, čo si tvoje telo pýta.

3. Vnímaj, kedy potrebuješ vypnúť

Nie len vianočné svetielka, ale aj svoje telo a myšlienky. Síce sa nedá prestať myslieť a úplne “vypnúť”, ale občas potrebuješ zastaviť telo a spomaliť myseľ. Keď cítiš, že je toho na teba už veľa a ty už proste nevládzeš… daj si STOPku. Zastav sa a párkrát sa zhlboka, vedome nadýchni a vydýchni. Chvíľku vnímaj svoje telo a nenechaj sa strhnúť svojou rozbehnutou mysľou a nesplneným To-Do listom. Nevyhor, ako tie svetielka 😊.

4. Rozvíjaj cez Vianoce vďačnosť

Vianoce sú ideálnym časom na trénovanie vďačnosti. V tomto čase reflektujeme celý rok, spomíname na to, čo sa nám podarilo a nepodarilo, dávame si predsavzatia na ďalší rok. Tu si ale treba dať pozor, aby sme neskĺzli k výčitkám a pocitu, že sme celý rok premárnili a ďalší rok už naozaj musíme „zamakať“. Skús ísť na to z druhej strany a uvedom si, čo sa ti tento rok podarilo, čo si dokázal/a, čo si prežil/a. Spomeň si na príjemné chvíle, sústreď sa na všetko to pekné, čo sa za minulý rok udialo. Pretože je len na tebe, na čo budeš zameriavať svoju pozornosť, či na to príjemné, pozitívne alebo negatívne. Vďačnosť nás smeruje práve k tomu pozitívnejšiemu – osvetľuje to pekné, čo už v živote máme a my to vidíme jasnejšie. Na čo sa pozeráš, to vidíš.


TIP: Ak na to nechceš byť sám/a, nalaď sa na seba a Vianoce všímavo a zaži adventný pokoj v duši s Mindfully.

Aj ty môžeš mať s/POKOJnejšie Vianoce – záleží len a len na tvojom postoji, bez ohľadu na to, čo sa deje „vonku“ (nemyslím na sneh a počasie) :).

4 adventné témy: Odolnosť – Vďačnosť – Blízkosť – Láskavosť

4 adventné nedele o 19:00 na ZOOMe.

Mindfully adventný pokoj vianoce bez stresu