3 tipy ako si užiť dovolenku (všímavo) 

Chystáte sa na dovolenku? Chcete sa vrátiť domov skutočne oddýchnutí? Tak čítajte ďalej.

Čas rýchleho prečítania: 3 minúty.

Čas čítania s navnímaním, ako to mám ja a čo vyskúšam: 5 minút 🙂

Leto a dovolenky sú v plnom prúde. Cieľom našej  dovolenky je túžba si oddýchnuť od každodenného stresu doma, v práci, jednoducho na chvíľu “vypnúť”. Nie vždy sa nám to ale darí a ako čierni pasažieri s nami cestujú aj nepríjemné myšlienky, emócie či stres. Inokedy zase dovolenka ubehne tak rýchlo, že ani nevieme ako a sme zase v práci, neoddýchnutí, vyčerpaní… Poznáte to?

Skúste 3 tipy, ako si dovolenku a oddych užiť naplno, s všímavosťou:

Pustite očakávania a prijmite, čo sa aktuálne deje

Chystáte sa na zaslúženú dovolenku, neviete sa dočkať. Máte očakávania o tom, aké to bude, čo všetko zažijete, ako sa budú správať ľudia naokolo. Nemusí sa to však splniť a vtedy prichádza sklamanie. Skúste pustiť predstavy o tom, ako by to malo vyzerať. Život sa deje. Práve tu a teraz. Zabudnite na to, že by ste niečo MALI robiť, nejak sa MALI cítiť. Je len na vás, ako sa rozhodnete svoj čas prežiť. 

Dokážete prijať to, čo sa práve deje a užiť si tieto chvíle, aj keď sa líšia od vašich predstáv?

Vnímajte svoje telo

Naše telo nám dokáže povedať, čo potrebuje. Hovorí nám aj kedy potrebuje spomaliť a dobiť baterky. Dovolenka je vhodným časom na vnímanie seba a svojho tela. Skúste zahodiť predstavy o tom, čo by ste mali stihnúť, vidieť, zažiť… a nechajte sa viesť vlastným telom. Započúvajte sa. Ako sa cítite? Čo chcete práve teraz? Doprajte si to.

Dovoľte si byť samí so sebou

Na dovolenke často zabúdame na rituály a návyky, ktoré máme doma. Môžeme sa v prúde zážitkov odpojiť sami od seba. Nájdite si aj na dovolenke pár minút pre seba. Doprajte si chvíľu sami so sebou a svojím dychom. Napríklad 5 minút ráno, hneď po prebudení. Venujte si niekoľko vedomých nádychov a pomalých výdychov. Môžete si potom naplno a vedome užívať ďalšie aktivity a vnímať seba v nich. 

Relax si potrebujeme dopriať po celý rok, nie len počas dovolenky! Rovnako, ako auto nepôjde bez paliva, naše telo a duša nebudú fungovať bez láskavej starostlivosti. Byť samí pre seba prioritou je veľmi dôležitá úloha každého z nás. Pretože byť zaneprázdení šoférovaním a nemať čas natankovať, má svoje dôsledky.


TIP: Rozvíjaj lásku k sebe počas 28 dní. …pretože stačí 5 minút, aby sme sa na svoj život pozreli úplne inak. ZAČNI UŽ DNES!

Táto výzva ti pomôže:

  • spomaliť v uponáhľanom živote (pretože písanie je pomalšie ako myslenie), 
  • znížiť hladinu stresu a nachádzať vnútorné zdroje, 
  • pestovať vďačnosť, radostnejší pohľad na svet, 
  • poznať lepšie seba a to, na čom ti skutočne záleží a čo ťa robí šťastnejším,
  • prehlbovať sebauvedomenie a vedomejší život, 
  • posilniť vnútorný pokoj a rovnováhu,
  • v neposlednom rade pomenovať myšlienky, pocity, či emócie a spracovať ich vedomejšie.