Kde nájsť pokojnú myseľ?

meditacia pokojna mysel mindfulness mindfully

Nájdite si chvíľu. Dýchajte. Spomaľte, sústreďte svoju myseľ na každé slovo, ktoré čítate. Uvedomte si, že čítate túto vetu, tento odsek, toto slovo. Sedíte tu a sústredíte sa na každé slovo, jedno po druhom. Uvedomte si každý zvuk, ktorý sa ozýva vo vašej mysli, ten, ktorý práve počujete, keď čítate.. Uvedomte si seba tu a teraz. Všimnite si, ako prirodzene dýchate a nič pre svoj dych nemusíte robiť.. Všimnite si svoje oči, ako sa sústredia a čítajú slovo za slovom.. Všimnite si, či dané slová vo vás vyvolávajú nejaký pocit alebo emóciu..

V ideálnom prípade vás vyššie uvedený odsek prinútil K ZASTAVENIU SA a k nejakej forme meditácie. Donútilo vás to uvedomiť si svoje myšlienky a mentálne procesy a byť prítomným a vedomým?

Zjednodušene povedané, toto je MEDITÁCIA.Je to prirodzené ZASTAVENIE SA, dýchaniepozorovanie svojich pocitov, myšlienok, emócií a toho, čo sa deje v nás a okolo nás.  Nie je to nič magické, nič ezoterické, ani spojené s náboženstvom.

Možno ste si aj všimli, že vám myseľ ubehla preč od slov, ktoré ste čítali. Hoci len myšlienka: „Čo to tu čítam?“ alebo “ Dal/a by som si kávu.“

Nedokážeme vypnúť myseľ

Naša myseľ produkuje oceány myšlienok, s ktorými sa väčšina z nás aj stotožňuje, bez toho, aby sme si to všimli. A naša mentálna energia je pohlcovaná nekonečným prúdom zbytočných a nepotrebných myšlienok, hodnotení a názorov. Nedokážeme nemyslieť.

Ale dobrá správa je, že dokážeme dostať našu myseľ POD KONTROLU. Každý z nás to dokáže.

Ak je naša myseľ sval, potom je meditácia spôsob, ako ju vziať do posilňovne. Čím silnejšie budeme ovládať svoju myseľ, tým viac budeme schopní vedome ovládať, na čo sa naša myseľ zameriava a ako spracováva informácie a ako míňa našu energiu.

Na čo nám je dobrá meditácia?

Posilnenie mysle týmto spôsobom ovplyvňuje všetky aspekty nášho života: naše emocionálne zdravie a sebaúctu, náš pracovný výkon, disciplínu, naše vzťahy, naše celkové šťastie, úroveň stresu a aj naše fyzické zdravie.

Meditácia má za sebou množstvo vedeckého výskumu, ktorý podporuje užitočnosť a silu meditácie. V skutočnosti je meditácia taká silná, že môže opätovne prepájať náš mozog. Množstvo štúdií využívajúcich magnetickú rezonanciu a CT ukázali, že pravidelná meditačná prax môže zmeniť „predrôtovania“ mikroskopických spojení medzi neurónmi v mozgu a tak zmeniť naše zvykové nastavenie myslenia a správania.

Meditácia nie je v žiadnom prípade liekom na všetky naše problémy. Verím však, že je to účinný nástroj. Cieľom meditácie je poskytnúť inú perspektívu a jasnosť v našich vnútorných prežívaniach. Nevyrieši ich za vás, ale pomôže sa pozrieť na veci s odstupom, bez emócií.