1 krok k naPLNEnejšiemu životu

naplnený život rovnovaha mindfulness mindfullysk

Každý z nás má občas zlý deň, kedy sa mu niečo nepodarí, nezhodne so šéfom alebo partnerom/kou a ešte aj zmokne po ceste domov. V takéto dni máme chuť utiecť a neprežívať pocity a emócie s tým spojené. Avšak aj také dni patria k životu. Aj napriek ním vieme žiť naplnený život.

Aj keď by sme možno chceli, nedá sa prežívať len príjemné chvíle. Bez nepríjemných pocitov, by sme nedokázali vnímať tie príjemné, radostné.

Práve PRIJATIE toho, čo nám do života prichádza (aj toho menej príjemného), je kľúčom k šťastnejšiemu, vyrovnanejšiemu životu. 


Nie je v našej moci meniť vonkajšie okolnosti, ale môžeme zmeniť svoj pohľad a postoj k nim.


Ako mať naplnený život?

Dovoľte si prežívať emócie

  • Často sa chceme nepríjemným emóciám vyhnúť, neprežívať ich. Možno to znie zvláštne, ale práve tým, že od emócie neutečiete, sa od nej môžete oslobodiť. Keď necháte emóciu cez seba prejsť, postavíte sa jej čelom, môže sa uvoľniť, až zmiznúť. 
  • Niekedy sa vám niečo nepodarí. Niekedy budete smutný, nahnevaný, vystresovaný. Aj to je v poriadku. Dovoľte si vnímať práve tú emóciu, ktorú cítite.

Trénujte prijímanie bez hodnotenia

  • To, či je niečo pozitívne alebo negatívne, je často len náš subjektívny pohľad. Povedala nám to naša hodnotiaca myseľ, ktorá určuje, čo je dobré a čo zlé. Hovorí sa ale, že na všetkom zlom je aj niečo dobré. Skúste si všimnúť, kedy udalosť alebo pocit hodnotíte. Opýtajte sa samých seba: Je to naozaj také zlé/dobré? Možno to proste len je.
  • Keď budete cítiť nepríjemnú emóciu, zastavte sa. Všimnite si ju, pomenujte si ju. Potom skúste prijať, že je tu teraz s vami. Ak sa vám toto podarí, môžete sa vedome rozhodnúť, ako na ňu budete reagovať.

Počúvajte svoje telo

  • Všímajte si svoje pocity a svoje telo a nedávajte mysli väčšiu moc, než je užitočné. Ak cítite nepríjemný pocit, skúste si navnímať svoje telo. Čo vám hovorí? Všetky pocity majú svoj význam. Hneváte sa, že kvôli bolesti hlavy nemôžete pokračovať v práci? Možno vaše telo potrebuje teraz pauzu. 

Získajte nadhľad

  • Skúste si samých seba predstaviť ako pevný útes v mori, ktorý prelievajú vlny. Tak ako každá vlna príde a zase odíde, prichádzajú a odchádzajú vaše myšlienky, pocity. Všetko nepríjemné, negatívne raz odíde. Útes, ale stále pevne stojí. 
  • Do negatívnych myšlienok a pocitov sa zamotáme vtedy, keď im dovolíme nás pohltiť. Skúste si namiesto toho získať nadhľad, všimnúť si kedy negatívny pocit prichádza a nechajte ho odísť. Neodháňajte ho, ale ani ho pri sebe nedržte. Keď mu nebudete venovať dostatok pozornosti, odíde. Naopak, keď budete zameriavať svoju pozornosť na pozitívne udalosti, myšlienky a pocity, vnesiete si ich do života viac. Pretože to, čo posilňujeme, to rastie. 🌹

Byť všímavými je jedna z ciest, ako vnímať samého seba, ako si všimnúť svoje emócie a pocity, či myšlienky, ktoré každý deň prežívame. Nepotláčať, nebojovať, nepopierať, ale naučiť sa prijímať to, čo nám život prináša (nemýlte si to s rezignáciou 🙏). Ak budeme pestovať postoj láskavosti, prijímania či nehodnotenia, naša radosť a pocit naPLNEnia v živote má šancu RÁSŤ. 

Chceš sa naučiť prijímať veci a neutekať pred tým menej príjemným v každodennom živote a žiť tak podstatnej spokojnejšie a s nadhľadom?

stres

👉 Pozývam ťa do 8-týždňového programu

Zvládaj stres a obnov svoj zdroj spokojnosti

Všímavosť je čarovný nástroj ako prijímať prítomný okamih a žiť kvalitnejší a naplnenejší život.